Muistelen, että 90-luvulla siskonmakkaraa sai kaupasta vain tiettyinä viikonpäivinä, olisikohan ollut keskiviikkoisin? Oliko näin tosiaan, ja jos, miksi?

Frågan ställd

Muistelen, että 90-luvulla siskonmakkaraa sai kaupasta vain tiettyinä viikonpäivinä, olisikohan ollut keskiviikkoisin?

Oliko näin tosiaan, ja jos, miksi?

Svar

Besvarad
Uppdaterat

Haastattelemieni siskonmakkaran ystävien mukaan asia on todella ollut näin, ja kuulemma edelleen joissakin kaupoissa ja lihatiskeissä siskonmakkaroita saattaa olla tarjolla vain tiettynä viikonpäivänä. Todennäköisesti syynä on se, että raakamakkarana siskonmakkara pilaantuu huomattavasti nopeammin kuin tavalliset grillimakkarat. Siten tuotteen valmistus ja myynti kannattaa keskittää tietyille päiville hävikin minimoimiseksi.

3 röster
Fann du informationen nyttig?
Ämnesord
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

Edelleenkin harvoin kaupoissa, eikä säily pakasteessakaan kovin kauan, ei edes keittona. Kannattaa siis tehdä keitoksi ja syödä pois mahdollisimman pian. Helppo, yksinkertainen ja maistuva ruoka!

Muutettuani Tampereelle huomasin lähikaupan mainostavan: kerran viikossa (viikonpäivä mainittiin) tuoretta mustaamakkaraa. Siis ei tyhjiöpakattuna tms. säilyvässä muodossa.

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.