Mistä tulee rintojen lempinimi "daisarit"? Juicen biisistä vai jostain vielä kauempaa?

Frågan ställd

Mistä tulee rintojen lempinimi "daisarit"? Juicen biisistä vai jostain vielä kauempaa?

Svar

Besvarad
Uppdaterat

Daisarit on slangisana, Helsingin slangia. Daisarit sanaa on käytetty Helsingin slangikielessä jo 1940-luvulta lähtien (lähde: Heikki Paunonen: Tsennaaks Stadii, bonjaaks slangii: Stadin slangin suursanakirja vuodelta 2000. Edvard Eddu Janzonin kirjassa Rundi stadis, välil snadis on stadin slangisanasto, jossa myös mainitaan daisarit. Kirja kertoo 1950-luvun Helsingistä. Molemmat em. kirjat eivät kerro enempää kyseisen slangisanan alkuperästä.

10 röster
Fann du informationen nyttig?
Ämnesord
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

https://kaino.kotus.fi/ses/?p=article&etym_id=ETYM_c00ec8c3cf89a8d1e926…

disarit (1910–) ’rinnat’, rinn. disat, tisarit (1910–), tisat, tiserot, dirsat, daisarit (1940–), daissarit, daisat, daisut, dasset
< ru diss, murt. disse, dise, tiss ’rinta; utare; tutti’ (no tissa, as tiss, tisse, sa Zitze jne.); vanhempi laina samasta sanasta on sm tissi, joka voi osittain olla tässä mainittujen varianttien taustalla.

Kopioidessa käy niin että lyhenteet eivät erotu muusta teksistä. Kun kurkkaa linkin takaa, selviää että 'ru' on ruotsi, 'no' norja, 'as' ja 'sa' saksan muotoja, ja 'sm' on suomi.

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.