Onkohan tämä maljakko kuputtaan saven? Pohjassa teksti Made in Finland ja kirjaimet RS / LM

Frågan ställd

Onkohan tämä maljakko kuputtaan saven? Pohjassa teksti Made in Finland ja kirjaimet RS / LM

Svar

Besvarad

Kupittaan Saven tuotteiden tunnistaminen on hankalaa, sillä he eivät käyttäneet vuosileimoja. Massaleimoja on ollut heilläkin käytössä, mutta 1950-luvulla Marjukka Pääkkönen-Paasivirran aikakaudella vakiintui käytännöksi merkitä tuotteet tussisigneerauksella: Made in Finland + esineen suunnittelijan ja maalaajan nimikirjaimet.

Kuvissa näkyvä maljakko voi hyvinkin olla Kupittaan Saven  tuotantoa. Teoksessa "Keräilijän aarteet - Kupittaan Savi" on listaus käytetyistä signeerauksista. RS näyttää olevan Raili Suvannon signeeraus eli hän on maljakon suunnittelija. Maalarin nimikirjainta M ei löytynyt kirjan listasta.

Salakari & Kalha: "Keräilijan aarteet - Kupittaan Savi" (WSOY, 2011) Helmet kirjastossa:
https://haku.helmet.fi/iii/encore/record/C__Rb1986602?lang=fin

3 röster
Fann du informationen nyttig?
Ämnesord
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

Minulla on erimuotoinen, mutta samantapainen kukkakuvioinen maljakko, jonka pohjassa lukee KUPITTAAN SAVI ja samat nimikirjaimet.

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.