Tietääkö joku mikä on sanan 'puotipuksu' alkuperä? Mistä tulee tuo puksu yksikössä, monikko 'puksut' on sanakirjan mukaan 'housut'. Tiedosta kiinnostunut

Frågan ställd

Hei!
Tietääkö joku mikä on sanan 'puotipuksu' alkuperä? Mistä tulee tuo puksu yksikössä, monikko 'puksut' on sanakirjan mukaan 'housut'.
Tiedosta kiinnostunut

Svar

Besvarad

Arkikielen puotipuksu-sanan merkitys yleiskielessä on kauppa-apulainen.

Suomen kielen sanakirjoista löytyy hyvin vähän tietoa sanan alkuperästä. Sana puoti on lainaa ruotsin sanasta bod (kauppapuoti, aitta, koju). Suomen kirjakielessä puoti on ensi kertaa mainittu vuonna 1609.

Tarkempaa tietoa voi pyytää Kotimaisten kielten keskuksen Kieli- ja nimineuvonnasta: https://www.kotus.fi/palvelut/kieli-_ja_nimineuvonta

 

Lähteet:

Kaisa Häkkinen, Nykysuomen etymologinen sanakirja (2009).

Kielitoimiston sanakirja; 2. osa, L-R (2012).

Suomen sanojen alkuperä : etymologinen sanakirja. 2, L-P (1995).

4 röster
Fann du informationen nyttig?
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

Etymologinen sanakirja on nykyään verkossa.
puksu: (kauppa‑)apulainen
puksu (LounSm, paik. Häme) ’(kauppa‑)apulainen’ / ’Verkäufer, (Laden)hilfe’, yhd. puotipuksu ? < nr bokhållare ’kirjanpitäjä’.

Suomen murteiden sanakirjan verkkoversio on edennyt n-alkuisiin sanoihin. Puksun selitystä ei sieltä vielä näy.https://kaino.kotus.fi/sms/ päivitetty viimeksi kesällä 2024
Ehkäpä tietoa löytyisi jo painetuista Lounais-Suomen (ja Hämeen) murteiden esittelyistä.

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.