Mielestäni jossain päin nettiä on vapaasti luettavissa monta paksua teosta, joissa on vanhoja sananlaskuja yms. Ne on kerätty maakunnittain ja kunnittain…

Frågan ställd

Mielestäni jossain päin nettiä on vapaasti luettavissa monta paksua teosta, joissa on vanhoja sananlaskuja yms. Ne on kerätty maakunnittain ja kunnittain.
Lähtökohtani oli löytää laskiaiseen liittyviä loruja, joissa pyydettiin omalle pellolle pitkiä pellavia ja epäonnea naapurin kylvöille.
Ja nyt en löydä niitä millään. Voisitteko auttaa.

Svar

Besvarad
Uppdaterat

Suomen Kansan Vanhat Runot -kirjasarjassa (SKVR) julkaistiin vuosina 1908–1948 ja 1997 merkittävimmät arkistoihin tallennetut ja kirjallisista lähteistä löydetyt karjalaiset, inkeriläiset ja suomalaiset kansanrunot. Verkkopalvelu SKVR perustuu tähän teokseen.

Tekstihaulla "pitkiä pellavia" löytyy koko joukko runoja, esimerkiksi tällainen: Lasen, lasen laskiaista, / Virokaista pellavaista! / Miulle silkkiä, samettia, / Muille töppötappuruista! 
(http://urn.fi/urn:nbn:fi:sks-kvr-028439)

Makupalat.fi:n haulla sananparret löytyvät Matti Kuusen Sanaparsikokoelma, Suomen kansan sananparret, Elias Lönnrotin Suomen kansan sananlaskuja sekä muutama muu, https://www.makupalat.fi/fi/k/all/hae/?f%5B0%5D=field_asiasanat%3A91784

0 röster
Fann du informationen nyttig?
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

Lisätään vielä Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksen sananparsikokoelma (kortisto), joka on digitoituna Kansallisarkiston Astia-palvelussa, esim. https://digihakemisto.net/aineisto/678401330
Mitään hakukonetta siihen ei kuitenkaan liene.

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.