Vöyriläinen yhtye KAJ voitti Ruotsin ehdokkuuden, oliko sama yhtye Suomen UMK ehdokkaana niiden hylättyjen joukossakaan?

Frågan ställd

Vöyriläinen yhtye KAJ voitti Ruotsin ehdokkuuden, oliko sama yhtye Suomen UMK ehdokkaana niiden hylättyjen joukossakaan?

Svar

Besvarad

KAJ-yhtyeen Axel Åhman on kertonut Ylen haastattelussa 28.11.2024, että osallistuminen Melodifestivalen-kilpailuun lähti liikkeelle kutsusta: "Karin Gunnarsson, kilpailun tuottaja, oli löytänyt meidät ja pyysi meitä hakemaan mukaan. Kirjoitimme biisin ja lähetimme sen, ja se valittiin kilpailuun." 

Ruotsalainen Expressen-lehti kysyi yhtyeeltä 22.2.2025 miksi he osallistuvat juuri Ruotsin Melodifestivaleniin. Yhtye vastasi, että he ovat aina kirjoittaneet kappaleensa ruotsiksi. Melodifestivalen on Pohjoismaiden suurin viihdeohjelma, joten kun sieltä soitetaan, kutsu otetaan vastaan. 

Suomen Uuden musiikin kilpailun (UMK) 2025 biisihakuun lähetettiin yhteensä 485 kappaletta, joista seitsemän kappaletta valittiin UMK:n finaaliin. Yle ei ole julkistanut listaa kaikista kilpailuun lähetetyistä kappaleista. UMK:n säännöissä sanotaan, että kilpailuun lähetetyllä demolla ei saa osallistua muiden maiden Eurovision Song Contest -karsintoihin. 

1 röster
Fann du informationen nyttig?
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

Melodifestivalin tuottaja oli lukenut ruotsalaisesta sanomalehdestä yhtyettä esittelevän kirjoituksen, joka oli suomenruotsalaisen journalistin tekemä.

Vastauksen asiasanoituksen "Kaj", "Melodifestivalen" ja "Uuden musiikin kilpailu" eivät toimi linkkeinä - vaikka kilpailujen nimet sisältyvät asiasanaluetteloon.
Yhtyeen nimeä siellä ei vielä ole. Sitä paitsi se kirjoitetaan kokonaan versaalein KAJ (kirjasto kysyköön vaikka Språkinstitutetista).

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.