Hei! Vinkkaisitko muutamia romaaneja, jotka tapahtuvat eri aikoina Tampereella. (Sillanpään Hiltu ja Ragnar ja Viidan Moreeni tulee itsellä mieleen).
Kiitos jo etukäteen!
Svar
Nostan alle muutamia esimerkkejä, jotka tulivat itselleni mieleen tai joita löysin Kirjasampo.fi -sivuston (https://www.kirjasampo.fi/) hakutoiminnolla. Sieltä voi hakea vielä lisääkin Tampere-hakusanalla. Samoin esimerkiksi omasta verkkokirjastosta voi hakea asiasanalla "kaupungit Tampere", niin löytyy Tampereelle sijoittuvaa kirjallisuutta.
Kalle Päätalo kuvaa Iijoki-sarjassaan asettumistaan ja elämäänsä Messukylän ja Tampereen maisemissa Tammerkosken sillalla -kirjasta alkaen. Nämä vaiheet sijoittuvat heti sotien jälkeiseen aikaan ja siitä eteenpäin. Myös yksittäinen romaani Ihmisiä telineillä kertoo jälleenrakennusajan Tampereesta.
Väinö Linnan esikoisteos työläisromaani Päämäärä sijoittuu myös Tampereelle. Hannu Salaman Siinä näkijä missä tekijä sijoittuu jatkosodan aikaan Tampereelle.
Tytti Parraksen Jojo kertoo 1960-luvun tamperelaisesta opiskelijaelämästä. Kristiina Harjulan Pispalan kiviä sijoittuu 1950-luvun Pispalaan. Häneltä on ilmestynyt myös teokset Samettiruusuja Harjutiellä ja Sammonkatu.
Nykypäivän Tamperetta kuvataan Mirella Mäkilän Tampere-sarjassa, jonka ensimmäinen osa on Seuraavana Tampere (2023). Salla Simukan kansainvälistäkin suosiota saavuttanut Lumikki-trilogia alkaa 2010-luvun Tampereelta.
Seppo Jokisen dekkarisarja tamperelaisesta Komisario Koskisesta alkoi vuonna 1996 ja jatkuu nykypäivään asti. Myös Wexi Korhonen on julkaissut Tampereelle sijoittuvaa dekkarisarjaa, jossa päähenkilönä on Kari Salo.
Kommentarer
Asiasanoitus? Tuollaista "asiasanaa" on tässä laajassa vastausarkistossa käytetty vain tämän kerran!
Kommentera svaret