Onko magneetin vetovoimaa mahdollista estää tai edes heikentää millään väliin asetettavalla kappaleella? Entä työntövoimaa toiseen samannapaiseen magneettiin?

Frågan ställd

Onko magneetin vetovoimaa mahdollista estää tai edes heikentää millään väliin asetettavalla kappaleella? Entä työntövoimaa toiseen samannapaiseen magneettiin?

Svar

Besvarad
Uppdaterat

Magnetoituvia aineita ovat mm. rauta, nikkeli ja koboltti, joita kutsutaan ferromagneettisiksi. Heikommin magnetoituvia aineita ovat paramagneettiset aineet, kuten mm. alumiini ja platina. Diamagneettiset aineet pyrkivät magneetin läheisyydestä pois. Niitä ovat mm. sinkki, lyijy, hiili, hopea ja kupari. Kuumennettaessa ferromagneettiset aineet muuttuvat paramagneettisiksi. Samannapaiset magneetit hylkivät toisiaan.

Lähteenä on käytetty Galilei 7 : sähkömagnetismi sekä
http://www.edu.fi/julkaisut/iloailmioista.pdf

11 röster
Fann du informationen nyttig?
Ämnesord
 
Vill du lämna en ny fråga? Skicka din fråga här.

Kommentarer

Hyvin alustettu, mutta yhteenveto tai vastaus puuttuu.

Kommentera svaret

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.