Kirjallisuus ja sisältöjen tuntemus

Lahden AKEn etäkahvit: Lukemisen edistämisen menetelmiä 0–4 ‑vuotiaille

Joulukuun etäkahveilla 4.12. esitellään Kouvolan kaupunginkirjaston Pikkuvarpaat sananjalkapolulla ‑hanketta, joka on päättymässä vuoden 2025 lopussa.

Hankkeen tavoitteena on ollut rakentaa Kymenlaaksoon varhaisvaiheen lukemista edistävä verkosto ja toimivat rakenteet sekä pilotoida erilaisia lukemisen edistämisen menetelmiä, joissa erityishuomio on yhteisöllisissä menetelmissä.

Etäkahvit tarjoavat tietoa varhaisvaiheen keskustelevasta lukemisesta ja mahdollisuuden keskustella hankkeen kokeiluista ja lukuresepteistä.

Jaettu lukeminen työtapana

Tule mukaan oppimaan Jaetun lukemisen työtapaa!

Mikä jaettu lukeminen?

Jaettu lukeminen tarkoittaa fasilitaattorin ohjaamaa ryhmän lukuhetkeä. Lähtökohtana on johdattaa osallistujat lukemaan vuorotellen ääneen tekstiä, pohtia, tulkita ja etsiä kokemuksia teksteistä. Fasilitaattori ohjaa työskentelyä sujumaan, tukee kysymyksillä osallistujia ja pitää huolen ryhmän toiminnasta. Jaettu lukeminen sopii erityisen hyvin kirjastojen kuten myös muidenkin organisaatioiden käyttöön.

Missä Mennään -webinaari

Vuoden viimeinen Missä Mennään -webinaari pidetään tiistaina 18.11. klo 10-10.55.

Tilaisuudessa kuulet ajankohtaisia asioita Kansalliskirjaston toiminnasta, ISNI-hankkeesta sekä E-kirjaston kuulumisia ja uusien työryhmäläisen valinnoista.

Webinaarin aiheet ja aikataulu löytyvät ohjelmasivulta.
Tilaisuuteen osallistutaan Zoom-etäyhteydellä, tässä ohjeet osallistumiseen.

Maksutonta, ilmaista vai vaihdantaa? Kirjastojen näkökulmia kaukopalveluun

Kaukopalvelu on tärkeä osa kirjastojen aineistojen saatavuutta. STKS:n Aineiston saatavuus -työryhmä järjestää webinaarin, jossa valotetaan erilaisia näkökulmia kaukopalveluun. Webinaari on tarkoitettu kaikille aiheesta kiinnostuneille.

Asiantuntijapuhujina ovat Juha Leppämäki Helsingin yliopiston kirjastosta, Johanna Vesterinen Varastokirjastosta, Soile Manninen Helsingin yliopiston kirjastosta sekä Jaakko Kortesharju ja Päivi Kouvo Aalto-yliopiston oppimiskeskuksesta.

Vuoden valinnat 2025: kirjallisuus ja musiikki

PiKe-alueen kirjastojen omat asiantuntijat luovat silmäyksen vuoden 2025 keskeisimpiin sisältöihin kirjallisuuden ja musiikin valintojen osalta. Kaksipäiväinen Vuoden valinnat -tilaisuus korvaa aiemmin erillään toisistaan järjestetyt Lukuvuosi- ja Musiikin valinnat -tilaisuudet. Ensimmäisenä päivänä keskitytään kirjallisuuteen, toisena painotus on musiikkiaineistossa.

Sanaston webinaari kirjastolaisille 2.12.

Sanaston lupavalikoima ja ajankohtaiset asiat kirjastoille -webinaari kirjastoille 

Lämpimästi tervetuloa kirjallisuuden tekijänoikeusjärjestö Sanaston webinaariin tiistaina 2.12.2025 klo 10-11. Webinaari on ilmainen ja avoin kaikille kirjastoissa työskenteleville. Ilmoittautuneet voivat katsoa webinaarin myös jälkikäteen tallenteena 30 päivän ajan.

Webinaarissa käydään läpi seuraavia asioita: 

Lanujen kirjakahvit: Aikuisten kirjoja, jotka sopivat nuorille ja nuorille aikuisille

Mitä aikuisten kirjoja voisit suositella nuorten ja nuorten aikuisten luettavaksi?

AKE Porvoon LANU-verkoston järjestämillä kahveilla vinkataan tällä kertaa aikuisten kirjallisuutta nuorten näkökulmasta.

Pedagoginen informaatikko Meri Markus Porvoon kaupunginkirjastosta vinkkaa kirjoja genreittäin. Osallistujat voivat täydentää kirjavinkkejä chatissä tai halutessaan kuvan ja äänen kera. Mukaan voi tulla myös vain kuuntelemaan.

Käsittelyssä ainakin: