Webbplatsen Biblioteken.fi skapades på 1990-talet för att betjäna anställda inom biblioteksbranschen. Under årens gång har de riksomfattande webbtjänsterna utökats och breddats till att också erbjuda biblioteksrelaterat innehåll till bibliotekens användare. Hur betjänar webbtjänsterna de biblioteksanställda idag?
Biblioteken.fi -tjänstehelheten produceras av det Riksomfattande utvecklingsuppdraget (VAKE). I mars 2026 kartlade vi med hjälp av en enkät bibliotekspersonalens syn på tjänsterna. Vi fick sammanlagt 361 svar. Enkäten skickades ut både på finska och svenska, men av svararna var det endast 14 stycken som svarade på den svenskspråkiga versionen. Flest svar kom från de största kommunerna: 26 % av svararna var från kommuner med 10 000 - 50 000 invånare och 53 % från kommuner med över 50 000 invånare.
Flest svar i förhållande till personalens storlek kom från AKE-områdena Kuopio, Uleåborg, Rovaniemi, Tammerfors och Vasa.
Användning och bedömning av Biblioteken.fi-tjänstehelheten
Hur ofta använder du i ditt arbete eller under fritiden följande Biblioteken.fi-tjänster (N = 361)
Hur viktiga eller nyttiga anser du att Biblioteken.fi:s tjänster är? (N=361)

De tjänster som oftast användes och ansågs viktigast var: Biblioteken.fi, Bibliotekskanalen, Boksampo, Fråga bibliotekarien, statistikdatabasen och Biblioteksregistret.
Webbplatsen Biblioteken.fi är den klart mest använda tjänsten bland de biblioteksanställda. Att webbplatsen används för arbete bekräftas också av användarstatistiken. Till den finskspråkiga versionen, Kirjastot.fi kommer 56 % av användarna direkt till webbplatsen och nästan hälften av besöken sker via bärbara datorer eller bordsdatorer. Till Biblioteken.fi kommer 40 % av besökarna direkt och 64,5 % av besöken sker via datorer. De andra tjänsterna besöks oftast via mobiltelefon.
På frågan om hur viktig webbplatsen är svarade över två tredjedelar av respondenterna att det yrkesmässiga innehållet är värdefullt och att det på sidorna finns information som man inte får annanstans.
Webbplatserna Digi.kirjastot.fi och Musiikkikirjastot.fi var de minst kända bland bibliotekspersonalen. Det här förklaras av tjänsternas natur och målgrupper: Digi fokuserar på att erbjuda digitaliserat material och en stor del av användarna kommer till tjänsten via Finna. Musiikkikirjastot.fi:s innehåll intresserar framför allt personer som är intresserade av musik, musikjournalister och musikproffs och enligt enkäten är webbplatsen mest känd bland den bibliotekspersonal som arbetar med musik. Dessa tjänster saknar svenskspråkigt gränssnitt, men i Digi finns det en del svenskspråkigt digitaliserat material och i Musiikkirjastot.fi finns det svenskspråkiga skivrecensioner. På sidan Bibliotekens musiktjänster på Biblioteken.fi finns det en del information om bibliotekens musiktjänster.
Noterbart är att på frågorna om Musiikkikirjastot.fi:s nätpublikationer kunde tre fjärdedelar av respondenterna inte över huvud taget utvärdera innehållet. Bland dem som kände till tjänsten var bedömningen av innehållet ändå klart positivt. Det verkar alltså mer vara frågan om att man inte känner till tjänsten, än att den inte skulle vara kvalitativ eller nyttig. Samma fenomen syns också i mindre utsträckning för Länkbiblioteket och Digi-tjänsten.
Stöd för Biblioteken.fi:s tjänster
Det stöds som ges av den riksomfattande utvecklingsenheten (redaktionen för Biblioteken.fi) för administration och användning av Biblioteken.fi:s tjänster ansågs vara av god kvalitet: 13 % ansåg att kvaliteten var mycket bra, 33 % att den var bra, 17 % att den var tillräcklig, 3 % otillräcklig och 34% kunde inte säga. Bibliotekspersonalen behöver bland annat stöd för att använda och upprätthålla information om biblioteken i Biblioteksregistret, skapa och beställa nyheter och meddelanden, samt för att skapa innehåll till Fråga bibliotekarien och de andra webbplatserna.
Bedömning av webbplatsen Biblioteken.fi
Hur upplever du användningen av webbplatsen Biblioteken.fi? (N=348)
Respondenterna uppskattade i synnerhet att Biblioteken.fi samlar ihop information om branschen på ett och samma ställe samt att en del av innehållet är unikt. En tredjedel av respondenterna var helt av samma åsikt att motsvarande information inte hittas någon annanstans. Man ansåg ändå att användargränssnittet och informationens sökbarhet kunde utvecklas.
Prenumeration på meddelanden
På webbplatsen Biblioteken.fi kan man beställa meddelanden om fortbildningar, lediga arbetsplatser, nyheter och kampanjer, samt nyhetsbrev. 329 respondenter svarade på frågan om prenumeration av meddelanden. Färre svarare (N=72-112) svarade på frågorna om kvaliteten på meddelandena.
- 53 % hade beställt meddelanden från Biblioteken.fi (nyheter, meddelanden, kampanjer) till sin egen e-post, 23 % till bibliotekets e-post och 38 % följde med meddelandena på webbplatsen.
- 31 % följde med arbetsplatsannonser på webbplatsen Biblioteken.fi, 23 % hade beställt dem till e-posten, 53 % följde inte aktivt med dem.
- 34 % följde med meddelanden om fortbildningar i Fortbildningskalendern, 33 % hade beställt dem till e-posten.
- 52 % fick informationen via AKE-bibliotekens informationskanaler.
- 35 % hade beställt Nyhetsbrevet om informationskällor / Tiedonhaun uutiskirje, 17 % tyckte det är mycket nyttigt 38 % att det är nyttigt, 35 % att det är i någon mån nyttigt.
- 28 % hade beställt Kirjallisuuskirje (nyhetsbrev om litteratur), 23 % tyckte det var mycket nyttig, 41 % tyckte det var nyttigt, 27 % tyckte det var i någon mån nyttigt.
Digi.kirjastot.fi som lagringsplattform
Digi.kirjastot.fi är en plattform där biblioteken kan ladda upp bilder och dokument som har anknytning till den egna orten. Materialet visas på webbplatsen och är också sökbart via tjänsten Finna.fi. Av respondenterna hade 12 % (N=226) lagrat digitaliserat material i Digi.kirjastot.fi och hade för avsikt är att komplettera samlingen också i fortsättningen, 11% hade lagrat material, men hade inte för avsikt att lagra mera material, 15% hade funderat på att lagra material i tjänsten. 62% hade inte lagrat och inte heller planerat att lagra material i tjänsten. 27% ansåg det viktigt att materialvyn i Finna.fi förbättras.
Boksampo och Sidospår används
Bedöm hur viktiga nedanstående egenskaper i Boksampo / Sidospår är i ditt eget arbete.

Respondenterna ansåg att med tanke på det egna arbetet är böckernas bibliografiska beskrivning och författaruppgifterna de viktigaste egenskaperna i Boksampo / Sidospår. På påståendet ”Jag har mest nytta av följande egenskaper i Boksampo /Sidospår” svarade respondenterna (N=311) att de hade mest nytta av författaruppgifterna (47%), pärmbildssökningen (47%) och den bibliografiska beskrivningen av böckerna (48%). 17% av respondenterna (N=337) tyckte att Boksampos / Sidospårs sökning är mycket lätt, 44% ganska lätt och 19% i viss mån lätt.
Biblioteksregistret (registret.biblioteken.fi) - tjänst för bibliotekens användare
Biblioteksregistret samlar i ett och samma gränssnitt grundläggande information om bibliotek, öppettider och bibliotekens tjänster.
Av respondenterna hade 63% använt Biblioteksregistret för att söka information om enskilda verksamhetsställens kontaktuppgifter, öppethållningstider eller tjänster, 37% hade inte gjort det. 32% hade använt Biblioteksregistrets listor: tjänster, bibliotek enligt kommun, biblioteksnätverk eller bibliotekssektor, 68% hade inte gjort det.
På basen av de öppna svaren verkar Biblioteksregistrets roll var lite oklart. För alla respondenter var det tydligen inte klart att biblioteken själva svarar för att uppgifterna i Biblioteksregistret är uppdaterade genom att uppdatera uppgifterna i Kirkanta. Från Kirkanta förs uppgifterna automatiskt över till Biblioteksregistret och till de egna webbiblioteken.
Viktigt att Bibliotekskanalen är öppen
Enligt resultaten har Bibliotekskanalen en stark ställning som stöd för biblioteksarbetet. Hela 76 % av svararna ansåg att tjänsten är viktig eller mycket viktig, och bara 4 % tyckte att tjänsten inte är speciellt viktig.
Hur viktiga anser du att Bibliotekskanalens följande egenskaper är

Bibliotekskanalens innehåll fördelas i huvudsak på tre helheter: litteraturprogram, innehåll som presenterar bibliotekens verksamhet, tjänster och roll, samt fortbildningsinnehåll för biblioteksbranschen. 82% av alla respondenter ansåg det vara viktigt eller mycket viktigt att man kan följa bibliotekskanalens direktsändningar både direkt och som inspelningar oberoende av tid och plats. Lika stor andel ansåg att det är viktigt eller mycket viktigt att Bibliotekskanalens direktsändningar är tillgängliga både för bibliotekspersonal och kunder och för alla andra, liksom att Bibliotekskanalen producerar litteraturprogram för gemensam användning för alla. I de öppna svaren uppskattades speciellt Bibliotekskanalens fortbildningsprogram.
Musikbiblioteket betjänar musikproffs
Hur viktiga eller användbara upplever du följande musiktjänster i ditt arbete? (N= 323)

Den svaga kännedomen om Musiikkikirjastot.fi torde vittna om att musikavdelningarna och samlingarna av fysiska musikinspelningar blir allt sällsyntare. Den här webbplatsen, som underlättar musikinformationssökning och innehåller fördjupande webbartiklar, kunde kanske ändå synas i biblioteken, även om biblioteken inte mera lånar ut skivor?
Hur upplever du kvaliteten på följande webbpublikationer? (N=321)
De som kände till Musiikkirjastot.fi:s artikelproduktion uppskattade den.
Informationstjänst och informationssökning på nätet
Arbetar du med informationstjänst på ditt bibliotek? (N=342)

Bland dem som deltar i att svara på frågor i tjänsten Fråga bibliotekarien (N=45) tyckte 63% att det är tekniskt enkelt att svara i tjänsten, 64% tyckte att det ibland är lätt och ibland svårt att formulera ett svar. Bara 2% visste inte vem de kan fråga om råd för att svara på frågorna. 56% hittar anvisningar i det administrativa gränssnittet. Mest hjälp får man av kolleger (82%)
Av respondenterna (N=337) upplevde 78% att deras färdigheter i informationssökning är uppdaterade, medan 22% inte tyckte det.
Jag använder följande verktyg då jag söker information. Välj de alternativ som passar. (N=321)

Källkritik (N=340)

Kännedomen om och användningen av Länkbiblioteket i biblioteken kunde öka, eftersom tjänsten erbjuder länkar till kvalitetsgranskade webbplatser, som man kan söka med till exempel ämnesord. Av respondenterna (N=296) ansåg 24% att de inte behöver Länkbiblioteket och 65% ansåg att de kunde behöva Länkbiblioteket, men inte tänker på det då de söker information.
Utvecklingsförslag för professionell användning
73 respondenter tog ställning till utvecklingen av de riksomfattande webbtjänsterna. I svaren betonades användningen av tjänsterna i biblioteksarbetet.
- Flest förslag gavs gällande utveckling av Boksampo (användargränssnitt och navigering, sökningar, det redaktionella innehållets aktualitet)
- Utveckling av informationsdesignen på Biblioteken.fi önskades utifrån de biblioteksanställdas behov (startsida, struktur, informationens sökbarhet)
- Man önskade också att Biblioteken.fi-tjänsterna skulle marknadsföras mer aktivt bland bibliotekspersonalen (bland annat vid inskolning av nya arbetstagare)
Utifrån de öppna kommentarerna kan man dra slutsatsen att både den riksomfattande utvecklingsenheten, som producerar de riksomfattande tjänsterna och biblioteken själva borde prioritera att öka kännedomen om tjänsterna.
- "Tjänsterna är av hög kvalitet, heltäckande och viktiga. I dessa tider framhävs betydelsen av tillförlitlig information, och jag uppskattar verkligen det arbete som lagts ner på tjänstehelheten. I vardagen tänker man inte på hur mycket information som finns tillgänglig via dem!"
- "Det finns mycket bra och nyttigt i tjänsterna, men de är inte särskilt välkända."
- "En rörig helhet."
Riksomfattande webbplatser som hjälp i vardagen
Biblioteksarbetet har blivit mångsidigare. Många anställda har inte utbildning inom branschen. När man blir anställd av kommunen finns det många förfaringssätt, tjänster och användarrättigheter man måste sätta sig in i. Det kunde också vara bra att presentera branschens informationskällor och kommunikationskanaler då man introducerar nya arbetstagare. De riksomfattande webbtjänsterna fokuserar på information om branschen och betjänande av biblioteksanvändare:
- Biblioteken.fi nyheter-, fortbildningsmeddelanden och informationstjänster samt yrkessidor på svenska
- Kirjastot.fi nyheter-, fortbildningsmeddelanden och informationstjänster samt yrkessidor på finska
- Libraries.fi basinformation om det finländska biblioteksväsendet på engelska
- Bibliotekskanalen.fi video-, audio- och direktsändningstjänst (på finska Kirjastokaista, på engelska Library Channel)
- Biblioteksregistret och information till bibliotekens sidor via Kirkantas gränssnitt och gränssnittskomponenter (på finska Kirjastohakemisto och på engelska Library Directory)
- Boksampo.fi och Sidopår litteraturdatabas och redaktionellt innehåll (på finska Kirjasampo.fi och Sivupiiri)
- Digi.kirjastot.fi bibliotekens digitaliserade samlingar, hittas också i Finna.fi. Finskspråkig tjänst, men innehåller en del svenskspråkigt material
- Fråga bibliotekarien (på finska Kysy kirjastohoitajalta, på engelska Ask a librarian)
- Länkbiblioteket länkar till kontrollerade webbplatser (på finska makupalat.fi)
- Musiikkikirjastot.fi erbjuder hjälp med att söka musik och musikartiklar, finskspråkig tjänst, men innehåller svenskspråkiga artiklar)
- Statistikdatabasen utförlig kommunvis statistik samlad av Tillstånds- och tillsynsverket (på finska Tilastot.kirjastot.fi, också på engelska )
Biblioteken.fi – webbtjänster och information om bibliotek!