Kommentera svaret

Tässäkään ketjussa ei ole selvää ohjetta, miten voi kieltäytyä ottamasta vastaan viestit sähköisenä verohallinnosta ja omakanta-palvelussta. Itse en käytä sähköistä viestien vastaanottamista. Sähköpostissa on suuret tietoturvariskit, joten virallista postia ei halua sähköpostiin. Suomi.fi -sivusto ei tunnu omalta, vaatisi jatkuvaa seurantaa. Henkilökohtainen palvelu katoaa hurjaa tahtia. Kaikki eivät kykene syystä tai toisesta käyttämään sähköisiä palveluita. Joa ei tee lakisääteisiä ilmoituksia, joutuu syytteeseen.

Vuonna 2025 ilmeisesti verotiedot tulevat vielä postissa, jos ei ole aktivoinut suomi.fi -sivustoa. Ensi vuonna ilmeisesti pitää itse vaatia tiedot paperilla, jos ei käytä sähköistä palvelua. Onko se mahdollista puhelimitse tai käymällä verotoimistossa?

Pitää kaiketi jättää omakantakin täysin avaamatta, jos sielläkin aktivoituu sähköinen viestintä sisään kirjautumalla. Onko näin? Menee hankalaksi. Samalla, kun etsitään sujuvuutta sähköisellä viestinnällä, mennäänkin suuntaa, jossa sähköinen viestintä ainoa vaihtoehto. Osa väestöstä jätetään ulkopuolelle, syrjäytetään. Samalla siirretään suomalaisten tiedot ulkomaalaisomisteisten datajättien pilvipalveluihin Suomen ulkopuolelle.

Omat tietoni on jo tiukan tietosuojavaatimuksen arkistosta hakkeroitu rikollisiin käsiin. Yksi kerta riittäisi minulle. Tietosuojaturvasta on tullut vakava asia, jossa luottamusta rikotaan uusilla käytännöillä.

En omista älypuhelinta. En halua kantaa laitetta, joka jatkuvasti kerää elämästänni tietoja, joiden laatua en edes pysty selvittämään. Laitteissa on erilaisia seurantaäppejä, jouista ei tiedoteta puhelinten omistajille ja käyttäjille.

Ei muotoiluja

  • Tillåtna HTML-taggar: <i> <b> <s>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.