Rådet för de allmänna biblioteken – Medlemmar

Medlemmar 2021

Jouni Pääkkölä, chef för bibliotekstjänster i Uleåborgs stadsbibliotek fungerar som ordförande för rådet 2020-2021.  Seija Laitinen-Kuisma  biblioteksdirektör i Jyväskylä stadsbibliotek fungerar som viceordförande och föredragande för rådet.

Helsingfors representant: Biblioteksdirektör

Helsingfors stadsbibliotek

Katri Vänttinen

Representanter för landskapen:  

Björneborgs stadsbibliotek

Siina Vieri

Borgå stadsbibliotek

Malin Hollmén

Joensuu stadsbibliotek

Suvi Pirnes-Toivanen

Jyväskylä stadsbibliotek

Seija Laitinen-Kuisma

Kajana stadsbibliotek

Ari Koistinen

Karleby stadsbibliotek

Susann Forsberg

Kouvola stadsbibliotek

Selja Kunttu 

Kuopio stadsbibliotek

Päivi Savinainen 

Lahtis stadsbibliotek

Salla Palmi-Felin

Rovaniemi stadsbibliotek

Nina Sipola

S:t Michels stadsbibliotek

t.f. Pia Kontio

Seinäjoki stadsbibliotek

Kirsti Länsikallio

Tammerfors stadsbibliotek

Pirkko Lindberg

Tavastehus stadsbibliotek

Inkeri Jurvanen

Uleåborgs stadsbibliotek

Jouni Pääkkölä

Vasa stadsbibliotek

Marita Ahola

Villmanstrands stadsbibliotek

Päivi-Linnea Pötry

Åbo stadsbibliotek

Rebekka Pilppula

Representanter för stora städer
(mer änd 150 000 inv.)
 

Esbo stadsbibliotek

Jaana Tyrni

Vanda stadsbibliotek

Mikko Vainio

 

Övriga representanter och suppleanter landskapsvis:

 

Landskap

Medlem

Suppleant

Birkaland

Leena Toivonen
Valkeakoski

Sari Sillanpää
Sastamala

Egentliga Finland

Eija Sjöblom
Kimitoön

Laura Tyysteri
Somero

Egentliga Tavastland Matti Karvinen
Janakkala
Kaisu Eldén
Jokioinen

Kajanaland

Taina Hyvönen
Kuhmo

Timo Kovanen
Sotkamo

Kymmenedalen

Katariina Kupiainen
Kotka

Evan Seppä
Pyttis

Lappland

Ville Jylhä
Torneå

Paula Löppönen
Muonio

Mellersta Finland

Risto Heikkinen
Laukaa

Pirkko Oinonen
Kivijärvi

Mellersta Österbotten

Satu Kinnari
Toholampi

Maria Nikula
Kaustinen

Norra Karelen

Liisa Mäenpää
Tohmajärvi

Pia Viitala
Ilomants

Norra Savolax

Tuija Sirviö-Lappalainen
Iisalmi

Heidi Huhtilainen
Kiuruvesi

Norra Österbotten

Ulla-Mari Kivi
Alavieska

Heikki Lahnaoja
Pyhäjoki

Nyland

Annastiina Louhisalmi
Tusby

Maarit Tuomisto
Sjundeå

Päijänne-Tavastland

Minna Pollari
Sysmä

 

Satakunta

Anni Tormas
Eura

Marjut Tiisala
Kankaanpää

Sydkarelen

Kaisa Myllymäki
Rautjärvi

Jesse Lindström
Imatra

Södra Savolax

Tarja Frilander
Pieksämäki

Marjut Vainio
Toenperä, Rantasalmi

Södra Österbotten

Johanna Silander
Kurikka

Taneli Kolppanen
Kauhava

Österbotten

Linnéa Engblom
Malax