Rådet för de allmänna biblioteken – Medlemmar

Medlemmar 2018–2019

Jouni Pääkkölä, chef för bibliotekstjänster i Uleåborgs stadsbibliotek fungerar som ordförande för rådet 2018-2019.  Seija Laitinen-Kuisma  biblioteksdirektör i Jyväskylä stadsbibliotek fungerar som viceordförande och föredragande för rådet.

Helsingfors representant: Biblioteksdirektör

Helsingfors stadsbibliotek

Katri Vänttinen

Representanter för landskapen:  

Björneborgs stadsbibliotek

Asko Hursti

Borgå stadsbibliotek

Asko Rossi

Joensuu stadsbibliotek

Ari Mäkiranta

Jyväskylä stadsbibliotek

Seija Laitinen-Kuisma

Kajana stadsbibliotek

Ari Koistinen

Karleby stadsbibliotek

Susann Forsberg

Kouvola stadsbibliotek

Selja Kunttu 

Kuopio stadsbibliotek

Päivi Savinainen 

Lahtis stadsbibliotek

Marja Malminen

Rovaniemi stadsbibliotek

Mikko Paajala

S:t Michels stadsbibliotek

Virpi Launonen

Seinäjoki stadsbibliotek

Mervi Heikkilä

Tammerfors stadsbibliotek

Pirkko Lindberg

Tavastehus stadsbibliotek

Inkeri Jurvanen

Uleåborgs stadsbibliotek

Jouni Pääkkölä

Vasa stadsbibliotek

Marita Ahola

Villmanstrands stadsbibliotek

Päivi-Linnea Pötry

Åbo stadsbibliotek

Rebekka Pilppula

Esbo stadsbibliotek

Jaana Tyrni

Vanda stadsbibliotek

Mikko Vainio

 

Övriga representanter och suppleanter landskapsvis:

 

Landskap

Medlem

Suppleant

Birkaland

Sarri Nykänen
Lempälä

Sari Sillanpää
Sastamala

Egentliga Finland

Eija Sjöblom
Kimitoön

Kari Pohjola
Lundo

Egentliga Tavastland Matti Karvinen
Janakkala
Kaija Viskari
Riihimäki

Kajanaland

Anette Karjalainen
Suomussalmi

 

Kymmenedalen

Aino Satama
Fredrikshamn

Evan Seppä
Pyttis

Lappland

Hanne Laitinen
Torneå

Hilkka Heikkinen
Kemi

Mellersta Finland

Laura Hekkala-Vatula
Laukaa

Pirkko Oinonen
Kivijärvi

Mellersta Österbotten

Satu Kinnari
Toholampi

Ritva Martikainen
Veteli

Norra Karelen

Liisa Mäenpää
Tohmajärvi

Piia Viitala
Ilomants

Norra Savolax

Sirpa Tyni
Keitele

Auli Pirinen
Lapinlahti

Norra Österbotten

Ulla-Mari Kivi
Alavieska

Heikki Lahnaoja
Pyhäjoki

Nyland

Annastiina Louhisalmi
Tusby

Maarit Tuomisto
Sjundeå

Päijänne-Tavastland

Taina Kairimo
Asikkala

Taru Tanska
Padasjoki

Satakunta

Satu Soppela-Hyle
Harjavalta

Helena Kuivasniemi-Lehti
Eurajoki

Sydkarelen

Marja Huuhtanen
Imatra

Anita Luokkanen
Luumäki

Södra Savolax

Eija-Liisa Karesniemi
Toenperä, Rantasalmi

Jaana Sopanen
Toenperä, Joroinen

Södra Österbotten

Aki Rossi
Teuva

Helinä Hemminki
Kuortane

Österbotten

Solveig Lund
Pedersöre

Mia Penttala-Salli
Storkyro